Przygotowania do egzaminu dojrzałości z polskiego

Czy egzamin dojrzałości z języka polskiego jest łatwy? Takie pytanie można by zadać w tłumie. Na pewno odpowiedzi, jakie byłyby udzielane, mogłyby być różne. Dlaczego? Ponieważ każda osoba będzie miała coś zupełnie innego do powiedzenia na ten temat. Dla jednych to może być tzw. bułka z masłem, a dla innych orka na ugorze. No cóż, w końcu nie każda osoba tak doskonale radzi sobie z każdą epoką literacką. Z drugiej strony trzeba przyznać, że młodzież ma do wyboru doskonałe podręczniki, jakie będą dla nich nie lada wsparciem, jeżeli chodzi o naukę języka polskiego. Takim podręcznikiem jest chociażby oblicza epok 3.2 (kup już dziś, szybka wysyłka!), jak również inne, jakie należą do tej doskonałej serii.

Oblicza epok 2.1-2.2. Podręcznik do języka polskiego dla liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Co można powiedzieć o romantyzmie? Naprawdę wiele, a i temat i tak nigdy na dobre nie zostanie wyczerpany. Chociażby z tego względu właśnie, na romantyzm zostały poświęcone dwie książki, jakie kryją się pod numerem drugim. Całość została rozdzielona, aby materiał był bardziej zrozumiały dla młodych uczniów.

W pierwszej, romantycznej części, uczniowie będą mieli do czynienia z takimi twórcami, jak Johann Wolfgang von Goethe, Byron, Edgar Allan Poe. Bardzo ciekawi twórcy, którzy pozostawili po sobie niesamowity spadek, w postaci licznych utworów literackich. Takich, jakie wciąż są podziwiane przez młode pokolenia za ich uniwersalność, piękność w wyrażaniu uczuć.

Druga część romantyzmy poświęcona jest z kolei twórczości Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida. Nie brakuje tam również wzmianek o pozytywizmie. Kolejna epoka literacka, która powstała na tym, co romantyzm najlepszego po sobie pozostawił. Zmiany są konieczne i to właśnie one sprawiły, że późniejsi twórcy tworzyli już w zupełnie innym kierunku. W każdym podręczniku (niezależnie od tego, z jaką dokładnie częścią ma się do czynienia) znaleźć można elementy, jakie pomagają usystematyzować wiedzę.